Karo Halılar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Ticari alanlarınız için karo halı zemin kaplaması seçmek istiyor ancak yanlış kanılar yüzünden karar veremiyor olabilirsiniz. Karo halılar mekânlara sıcaklık, renk ve konfor gibi pek çok fayda sağlamalarına rağmen, haklarında bazı yanlış bilinen bilgiler mevcut. Bu blog yazısında karo halılar hakkındaki yanlış bilinen bu mitleri açıklayacağız.

Blog 2022-12-29 10:02:20

Ticari alanlarınız için karo halı zemin kaplaması seçmek istiyor ancak yanlış kanılar yüzünden karar veremiyor olabilirsiniz. Karo halılar mekânlara sıcaklık, renk ve konfor gibi pek çok fayda sağlamalarına rağmen, haklarında bazı yanlış bilinen bilgiler mevcut. Bu blog yazısında karo halılar hakkındaki yanlış bilinen bu mitleri açıklayacağız.

1.    Halılar Alerji ve Astımı Tetikler

Halılarla ilgili en büyük efsane, solunum zorluğu çeken kullanıcılar için sorun olabilecek toz ve diğer alerjenleri tuttuğudur. Lifli yapıları da bu varsayımı kanıtlar niteliktedir. Ticari tip karo halılar bilinenin aksine toz tutma kapasitesi sayesinde ortam havasını temiz tutmaya katkı sağlar. Antistatik ipliklerden üretilen ticari tip karo halılar ortamdaki tozu ve kiri içine hapseder. Sert zeminlerde olduğu gibi üzerinde yürüdükçe tozun havaya uçuşmasına engel olur. Bir alerjen kapanı işlevi gören karo halıları düzenli süpürme işlemi ile birikmiş kirden kolaylıkla arındırabilirsiniz. İnanılan mitin aksine, ticari alanlarda karo halıları alerjiyi engellediği için tercih edebilirsiniz. Bu özellikleri ile karo halılar plaza, otel gibi yapılarda güvenle tercih edilmektedir.

2.    Karo Halıları Temizlemek Zordur

Halılar için bilinen diğer en büyük dezavantaj bakımlarının zor olduğunun düşünülmesidir. Halıların temiz tutulması diğer zemin kaplamalarından çok daha zor değildir. Düzenli bir bakım rutini ile halılar uzun süre temiz ve dayanıklı kalabilir. Haftalık süpürme ve yıllık profesyonel temizliğe ek olarak yaya trafiğinin miktarına göre bu temizlik rutini değişebilir. Ticari tip karo halılarda kullanılan polyamid iplikler kire ve lekeye karşı mukavemetli olduğu gibi, üzerine dökülen kahveyi bile herhangi bir deterjan kullanımına gerek kalmadan saf su kullanımı ile yüzeyden arındırmak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken önemli detay yüzeye dökülen kire bekletilmeden müdahale edilmesidir.

3.    Halılar Eski ve Modası Geçmiştir

Karo halılar geleneksel tasarımlar dışında çok çeşitli desenler; şık, cesur renkler ile zeminlerinizi ön plana çıkarır. En yeni trendlerde yer almalarıyla göze çarpar.  Bu yüzden hâlâ yapı sektöründe yerini korur ve modası geçmiş olma belirtisi göstermez. Karo halılarınızı parke, doğal taş, LVT gibi farklı zemin kaplamalarıyla ilişkilendirilerek şık ve çağdaş zeminler elde edebilirsiniz.
Halılar zarif ve modaya uygun görünümlerinin yanı sıra yalıtım görevi görür. Bir mekânı rahat ve sıcak tutan konforlu bir atmosfer yaratmanızı sağlar. 

4.    Halılar Çevreye Zararlıdır

Geçtiğimiz yıllarda sürdürülebilir zemin kaplamalarına bir yöneliş oldu ve karo halı endüstrisi de bunun bir parçası oldu. Karo halılar kullanım ömrünü tamamladıklarında taban ve iplik katmanı ayrıştırılarak geri dönüştürülebilirler. Aynı zamanda karo halı üretiminde taban ve ipliklerde geri dönüştürülmüş içerikler kullanmak mümkündür.

5.    Karo Halı Uygulamasında Fire Çok Olur

Karo halılar 50x50cm, 100x100cm ve 25x100cm gibi farklı ölçülerde formlardan üretilebilmektedir. Küçük ebatlardan oluşan bu formları sayesinde mekânlara kolaylıkla uygulanabilmektedirler. Mekânın bitim noktalarına denk gelen parçalarda kesim yapılarak uygulama tamamlanır. Karo halıların özel teknolojilerle geliştirilen dayanıklı taban yapıları sayesinde kesim yapılan noktalarda iplik dağılması ya da parçalanma gibi dezavantajlar yaşanmaz. Böylelikle kesim yapılan parçalar da bütünlüğü koruyarak kullanılabilir.
 

Diğer İlhamlar