Ofisler için En İyi Zemin Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Ofisleriniz için en uygun zemin malzemesini seçerken önce form ve fonksiyonun birlikte düşünülmesi gerekir. Bakım kolaylığı ve maliyet diğer önemli kriterlerdir.

Blog 2022-12-06 14:08:07

2022 yılının sonlarına yaklaşırken ofisinizi yeniden şekillendirmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Çalışma alanları için çok çeşitli, sayısız seçenekler bulunur ve bu durum gözünüzü korkutabilir. Ancak mekânlarınızın ihtiyaçlarını ve önceliklerini doğru belirleyerek en uygun malzemeleri seçebilirsiniz. Ofis zemin malzemesi seçerken form ve fonksiyonun birlikte düşünülmesi gerekir. Bakım kolaylığı ve maliyet diğer önemli kriterlerdir.


Temel Ofis Fonksiyonları İçin Zemin Kaplama Malzemeleri

Ofisin farklı mekânlarında farklı zemin çözümlerine gidilmesi gerekir. Lobi için kullanılan bir malzeme ile ofisin mutfağında kullanılacak malzeme bir olmayacaktır. Zemin kaplama malzemeleri için sınırsız seçenekler bulunmaktadır. İşte sizler için bazı örnekler…

Lobi ve resepsiyon alanları için en önemli husus dayanıklılıktır. Zemin trafiğinin en yoğun olduğu alanlardır. Aynı zamanda ofisinize atılan ilk adım burada olduğu için tasarımı önemlidir. Ziyaretçilerinizi karşılar ve ilk izlenimden sorumludur. Hem iyi bir izlenim bırakan, estetik hem de dayanıklı zemin malzemelerine terazzo, ahşap yüzeyler, vinil ve LVT örnek verilebilir.

Açık ofis alanları ve dinlenme odaları için gürültüyü emen, bakımı kolay ve zemin trafiğine dayanıklı malzemeler öne çıkar. Halı ve LVT, ofis çalışma ve dinlenme alanları için en uygun malzeme örneklerindendir. Karo halılar akustik özelliklerinin yanında yürüme konforu ve estetik değerleri ile de konferans salonları ve konaklama alanlarında da tercih edilmektedirler.

Islak hacimler için kaymaz ve suya dayanıklı malzemeler tercih edilir. Dökülmeler yaygın olduğu için temizliği ve bakımı kolay malzemelerde karar kılınır. Mutfak ve ıslak hacimlerde kullanılan zemin kaplamalarına LVT, linolyum ve seramik en iyi örneklerdir.

Zemin Kaplama Malzemelerinde Dikkat Edilmesi Hususlar

●    Renk ve Desen Seçimi
Kurumsal alanlar lüks ve konfordan ödün vermeyen zemin kaplamaları ile çalışanların kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Duyguları uyandırmak için renkler ve desenler kullanılır. Örneğin kırmızı renk karo halı pratik düşünmeye teşvik eder ve müşteri için cesur, kendinden emin bir ofis izlenimi verir. Hayal gücünü kullanan ve problem çözmeye odaklı iş kolları mavi renk kullanarak çalışanların yaratıcılığını arttırır. 

●    Mekânı Olduğundan Büyük Göstermek
Büyük şehirlerin küçük ofislerinde alanları olduğundan büyük ve konforlu göstermek tercih edilir.  Fonksiyonelliğin yanı sıra ekip çalışması ve iş birliği için de serbest alanlara ihtiyaç duyulur. Malzeme, doku ve renk seçimleriyle tasarımdaki ufak rötuşlar bunu kolaylıkla sağlayabilir.


Kullanım sıklığı gün geçtikçe artan cam mekân bölücüleri geniş çapraz LVT veya ahşap zemin kaplama düzeni ile kullanarak büyük alan yanılsaması verilir. Bir diğer görsel yanıltma yönetimi açık ofis planlarında görsel ayrıma gidilmesidir. Aynı mekân içinde farklı fonksiyonları ayrıştırmak için zıt renkler veya farklı dokular bir arada kullanılabilir. Örneğin taş görünümlü bir döşeme tasarımının içine parke döşemenin eklenmesi boyut hissini değiştirerek çalışma alanlarını dönüştürür.

●    Bakımda Kolaylık
Malzeme seçiminde ürünün maliyeti kadar kulanım ömrü de önemlidir. Uzun vadede bakımının zor olması nedeniyle malzeme dayanıklılığını kaybedebilir. Ticari tip karo halılar genel algının aksine uzun ömürlü ve bakımı kolaydır. Anti-statik özellikleri ile tozun uçuşmasına engel olup içinde hapsederek ortamdaki hava kalitesini korumaya destek olur. Karo halı üzerinde kalıcı deformasyon oluştuğunda değişime gitmek kolaydır. Vinil döşemelerin içinden LVT, tasarım esnekliğine sahip olmasının yanı sıra düzenli süpürme ve paspaslama ile cilaya ihtiyaç duymaz ve daha az bakım gerektirir. 


 

Diğer İlhamlar