Zemin Kaplamalarınızı Nasıl İlk Günkü Gibi Temiz Tutabilirsiniz?

Zemin kaplamaları mekânlarınızın tamamını kapsar ve ticari alanların değerini ve havasını büyük ölçüde etkiler.

Blog 2022-11-30 10:06:39

Zemin kaplamaları mekânlarınızın tamamını kapsar ve ticari alanların değerini ve havasını büyük ölçüde etkiler. Zemininizin mümkün olduğunca uzun süre harika görünmesini isteyebilirsiniz. Zeminleri yepyeni tutmak için günlük rutin temizliğin yanı sıra bakım ve onarımın aksatılmaması gerekir.

Yüzey Hasarlarından Kaçının
Zeminlerin üzerinde yüksek topuklu ayakkabılardan, tamiratlardan, evcil hayvan izlerinden, mobilyaların sürtünmesinden zarar görmesi engellenmelidir. Ticari alanlarda gerçekleştirilen tadilatlarda zemin kaplamasını boya dökülmelerine ve çiziklere karşı korumak için yer kartonu ve sunta gibi geçici zemin kaplamaları kullanın. Zemin trafiğinin yoğun olduğu yerlerde kilim ve paspaslar tercih edin. Mobilya ayaklarının altına keçe pedler ve bitki saksılarının altına damlama tepsileri koyun.

Rutin ve Yoğun Temizliği Aksatmayın
Zemin tozlandığında, tozun zeminin diğer bölümlerine yayılmasını önlemek için derhal temizlenmesi gerekir. Zemini mikro fiber paspas veya yumuşak fırça ile düzenli olarak süpürmek, toz ve parçacıkların birikmesini önler. Elektrikli süpürge kullanırken, özellikle parke zeminler için tasarlanmış yumuşak kıllı bir başlık kullanın. Ancak süpürgeler kiri ve alerjenleri itme eğiliminde olduğundan mikro fiber, ahşap zeminleri temizlerken yumuşak kıllı başlıklı bir süpürgeye göre daha etkilidir.

Hangi Zemin Kaplama Malzemesini Temizlemeye Çalıştığınız Belirleyin
Laminat parke hafif nemlendirilmiş bir paspasla süpürülür, toz alınır ve silinir. Sabun bazlı deterjanlar ve cilalar kullanılmaz. İz ve lekeler seyreltik su ve sirke çözeltisi ile çıkarılır. Sırsız seramik karolar ise minimum bakım gerektirir. Cila kullanılmaması gerekir, fayansları kaygan hale getirir. Vinil zemin kaplamalarına gelince yumuşak bir fırça veya elektrikli süpürgeyle süpürün, ardından hafif bir deterjan kullanarak nemli bir paspasla silin. 

Bir diğer malzeme linolyumdaki kiri temizlemek için süpürdükten sonra zemin temizleyici veya deterjan solüsyonuyla nemlendirilmiş bir paspasla temizleyin. İnatçı izler hafifçe ovalanarak çıkarılabilir. Yoğun kullanıma sahip halılar için halı temizleme malzemesi en önemli araçtır. Eğer halı temizleme makineniz yoksa halınızın her 12 ila 18 ayda bir profesyonelce derinlemesine temizlenmesini sağlayın, bu da gömülü kir ve kiri giderir. Lekelerin halının içine işlemeden leke temizleyici ile temizlenmesi gerekir. 

Ahşap zeminlerin yalnızca süpürülmesi ve nemli paspas ile temizlenmesi gerekir aksi halde fazla su kullanımı ahşabı şişirip parçalayabilir. Cilalamak önemlidir ancak cilanın fazla kullanımı kiri çeker. Ahşap doğal bir malzeme olduğundan sentetik ürünlere tepki verir.

 

Diğer İlhamlar