18.Contemporary İstanbul Fuarı için Geri Sayım Başladı

Her yıl İstanbul’da düzenlenen etkinlik, çağdaş sanatın farklı alanlarını kapsayan, hem ulusal hem de uluslararası sanatçıları ve galerileri bir araya getiriyor. Resim, heykel, fotoğraf, video sanatı, enstalasyon ve diğer birçok sanat disiplinini sanatseverler ve koleksiyonerler ile buluşturarak, İstanbul’u sanatın merkezi haline getiren bir etkinlik olmayı sürdürürken; sanat camiasının dinamiklerini gözeterek prestijli bir etkileşim fırsatı sunuyor.

Blog 2023-09-21 17:35:38

18.Contemporary İstanbul Fuarı için Geri Sayım Başladı…

Contemporary İstanbul, hem yerel hem de uluslararası sanat dünyasına kapılarını açan ve sanatın evrenselliğini, İstanbul’un kültürel çeşitliliğini 2006 yılından bu yana yansıtan önemli fuarlardan biri. Her yıl İstanbul’da düzenlenen etkinlik, çağdaş sanatın farklı alanlarını kapsayan, hem ulusal hem de uluslararası sanatçıları ve galerileri bir araya getiriyor. Resim, heykel, fotoğraf, video sanatı, enstalasyon ve diğer birçok sanat disiplinini sanatseverler ve koleksiyonerler ile buluşturarak, İstanbul’u sanatın merkezi haline getiren bir etkinlik olmayı sürdürürken; sanat camiasının dinamiklerini gözeterek prestijli bir etkileşim fırsatı sunuyor.

Genellikle İstanbul Kongre Merkezi veya Lütfi Kırdar Kongre Merkezi gibi daha çok kapalı mekanlarda gerçekleştirilen Contemporary İstanbul’a, son üç senedir Tersane İstanbul ev sahipliği yapıyor. İki kilometrelik kıyı şeridiyle İstanbul’un denize yaklaşabileceğiniz en uzun sahili olarak anılan, şehrin önemli noktalarından birinde oluşturulan bu mahalle, fuarla birlikte bir bölümünü ziyaretçilere açmış oluyor. Tersane İstanbul, iç ve dış mekanın interaktif bir biçimde kurgulanmasıyla birçok ziyaretçinin bu etkinlik için favori mekanı olmuş durumda.

Akbank ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan 18. Contemporary İstanbul, 26 – 27 Eylül VIP gösterimle, 28 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında da herkes tarafından ziyaret edilebilecek. Fuara 22 farklı ülkeden gelen 67 çağdaş sanat galerisi, 4 inisiyatif ve 4 sanat kurumu katılıyor. 33’ü yerli galerilerden oluşan listede ilgi çeken isimler arasında; Galeri Siyah Beyaz, Pilevneli, Galeri x-ist, Pg Art Gallery, Pi Artworks, Piramid Sanat, Sevil Dolmacı Sanat Galerisi, C.A.M. Galeri, Dirimart, Galeri 77, Bozlu Art Project ve BüroSarıgedik gibi galeriler bulunuyor. Zilberman (İstanbul & Berlin), Pi Artworks (Londra & İstanbul), Mariana Custodio Gallery (Lizbon & İstanbul), Collect Gallery (Sofya & İstanbul), Anna Laudel (Düsseldorf & İstanbul) gibi galeriler ise İstanbul’da da hizmet veren uluslararası galeriler olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bu ilgi çekici katılımcıların bazılarına sizin için aşağıda kısaca değindik.

Galeria Joan Gaspar

Pablo Picasso ve Joan Miró gibi nice sanatçıyı Barselona'ya tanıtması ile bilinen galeri, 1909 yılında dönemin avangart sanatçılarına adanmış bir galeri olarak kuruldu. 1972 ile 1991 yılları arasında Sala Gaspar'ın yönetiminde faaliyet gösterdi. Galeri, modern sanatı teşvik etmeye devam etti ve zamanla kendini kanıtlayan yeni sanatçılara da alan oluşturdu. Bunlar arasında Igor Mitoraj, Etienne Krähenbühl, Jean-Baptiste Huynh ve Concha Sampol gibi isimler bulunuyor. Müzeler ve kültür kurumları ile işbirliği yaparak, hem kamuya hem de özel sergilere katkı sağlayan galerinin sergi alanında, Igor Mitoraj’ın "Centurione screpolato" eseri oldukça ilgi çekici.

Piramid Sanat Galerisi

Piramid Sanat, sanatçı Bedri Baykam tarafından Taksim’de kurulan bir sanat merkezidir. Türkiye’nin her yerinden sanatçıyı ağırlar ve resmin yanında video, enstalasyon, heykel de sergileyerek disiplinlerarası, multimedya sergiler açar. Cesur duruşu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran galerinin 18. Contemporary İstanbul’da yer alacak sanatçıları arasında Ertuğrul Akyüz, Şevval Başalan, Bedri Baykam, Denis Gökduman, Genco Gülan, Mustafa Karyağdı, Mehmet Özenbaş, Erdo Sam ve Ceren Selmanpakoğlu bulunuyor.

Aspan Gallery

Kurulduğu zamandan bu yana düzenlediği önemli sergilerle, çağdaş Orta Asya sanatı üzerine uzmanlaşmış sanatçıları bünyesinde barındıran bir galeridir. Özellikle içinde bulunduğu coğrafyada, çağdaş sanata gerek yayınları gerekse sergileriyle destek vererek sanat camiasının gelişmesinde katkıda bulunması ile öne çıkıyor. Fuarda, galerinin temsil ettiği sanatçılardan Askhat Akhmedyarov, Nurbol Nurakhmet and Rashid Nurekeyev’in eserlerini görebilirsiniz.

Bavan Gallery

Galeri, İran çağdaş sanatını tüm dünyaya göstermeyi hedefleyen önemli galeriler arasında. Bu amaçla İran’da ses getiren çağdaş sanatçılara sergilerinde çokça yer veriyor. Bu yıl fuarda yer alan sanatçıları arasında, Samaneh Abri, Maryam Amirvaghefi, Kamran Diba, Leila Ghandchi, Zahra Ghyasi ve Ahoo Hamedi gibi isimler yer alıyor. Galerinin perspektifi hakkında izlenim edinmek için, Kamran Diba’dan "On-The-Line" eserini inceleyebilirsiniz.

Bogena Galerie

Fransa ve ABD merkezli bir Fransız galerisidir. 90'lı yılların sonunda Japonya'da da faaliyet göstermeye başlayan galeri; müzik ve edebiyat gibi farklı sanat dallarına da yer vererek, multidisipliner ve dışavurumsal tutumunu farklı şekillerde sergiliyor. Resim, heykel, çizim, gravür, taş baskı gibi yöntemlerle üretilen eserlere de sıkça yer veren galeri bu yıl temsil ettiği sanatçılardan Monique Frydman, Nathalie Deshairs, Harry Morgan, Jeff Bertoncino, Jaume Plensa, Carl Dahl, James Coignard ve Youssef Douieb’in eserleri ile yer alacak.

Galeri 77

Sanat etkinliklerinde başarılı sanatçıları ile görmeye alışkın olduğumuz galerilerimizden Galeri 77 de 18. Contemporary İstanbul’da yer alıyor. Galerinin başlıca amacı; yeni, farklı ve özgün sanat eserlerinin yaratımı, sergilenmesi ve geniş kitlelere ulaştırılmasına katkı sağlamak ve aynı zamanda hazırladığı sanatçı katalogları ve kitaplarıyla da akademik araştırmalara kaynak oluşturmak. Yer vereceği sanatçıları, Aras Alekian, Karen Arakel, Narek Arzumanyan, Gayane Avetissian, Roman Babakhanian, Gurgen Babayan, Vahram Davtian, Bayram Demir, Armen Gevorkian, Sedat Girgin, Hakan Gürbüzer, Vav Hakobyan, Mehmet Resul Kaçar, Roman Kakoyan, Mesut Karakış, David Martirosyan, Rafael Megall, Daron Mouradian, Ani Qananyan, Armén Rotch, Kirkor Sahakoğlu, Arthur Tonakanyan, Halil Sercan Tunalı ve Gago. Galerinin dikkat çeken sanatçısı Vav Hakobyan’ın “Two Figures in a Blue Room” eserini de görebilirsiniz.

SANATORIUM

Eleştirel ve deneysel projelere ev sahipliği yapan Sanatorium, yenilikçi tavrını ulusal ve uluslararası platformlarda sürdürerek; sanat buluşmaları, konuşmaları ve performans çalışmalarıyla ortak, bağımsız sanat oluşumlarına destek veriyor. 18.Contemporary İstanbul’da; Gizem Akkoyunoğlu, Kerem Ozan Bayraktar, Erol Eskici, Çağla Köseoğulları, Yağız Özgen, Zeyno Pekünlü, Berkay Tuncay ve Clemens Wolf’un eserleri sanatseverlerle buluşacak.

Galeri FURIOSA

Galeri, kurulduğu 2021 yılından bu yana, sade ve yenilikçi sergileme yöntemleri ve deneysel çalışmaları ile dikkat çekmeyi sürdürüyor. Amaçları arasında Meksika’daki gençleri sanat dünyasına kazandırarak, yeni nesil koleksiyonerler yetiştirmek de olan galeri; tanınmış sanatçılar ve küratörlerin buluştuğu projeler gerçekleştiriyor. Galerideki çalışmalar uluslararası arenada pek çok sergide yer aldı ve koleksiyonerler arasında tanınır hale geldi. Galeri bu yıl; Silvestre Bastian, Alejandro Galvan, Angela Leyva, Dennis Miranda ve Rodrigo Ramirez’in eserlerine yer verecek. Alejandro Galvan’dan "No Temas Donde Vayas Que Has De Morir Donde Debes" eserini inceleyerek galeri yaklaşımı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

INLOCO Gallery

Galeri, sokak sanatçılarını bir araya getirerek, vizyonlarını pop-up ve açık hava projeleriyle sergilemeyi amaçlıyor. Şehir içi sanatını ve kentsel çağdaşlığı, sanatın geniş bağlamına yerleştirerek beklenmedik yerlerde ortaya çıkarıyor. Sabit olmayan gezici bir kitlenin ve sokak sanatı meraklılarından oluşan bu grubun vizyonunu anlayabilmek için, sanatçı Dusto’nun “Untitled" isimli eserini inceleyebilirsiniz. Galeri, temsil ettiği sanatçılardan Ivan Ilinskii, Maxim Ima, Sergei Krasavin, Sasha Trun, DUSTO, Turben ve Xeato’nun eserlerine yer verecek. Sergilenecek eserler arasında, sanatçı Dusto’nun "Untitled" isimli eseri dikkat çekiyor.

SISTEMA GALLERY

Misyonu Rusya ve uluslararası sanat dünyasındaki yeni isimler keşfetmek ve tanıtmak olan galeri, sanatçıların gelişimine adanmış olup; onları müze etkinlikleri, bienaller, ödüller ve fuarlar gibi organizasyonlara tanıtmak için çalışmaktadır. Alina Kugush’dan "Alternative methods of mobility" eserini ziyaret edebilirsiniz. Suigir Buluktaev, Misha Buryi, Alina Kugush, Samuill marshak, Slava Nesterov ve Sasha Puchkova; galerinin temsil ettiği sanatçılar arasında.

SODA Istanbul

SODA supports contemporary art jewelry, which is a rising trend worldwide. It focuses on artists and designers from diverse disciplines, utilizing various materials and media. SODA brings together artists and designers who are making a significant impact in their field, showcasing examples of contemporary movements to an audience that embraces innovation. Its goal is to provide collectors with a fresh perspective. At the 18th Contemporary Istanbul, you can view works by Alain Darre, Seo Young Deok, Marta Fabregas, Christophe Jacrot, Gerard Mas, Frank Plant, Efraim Rodriguez, Samuel Salcedo, and Derrick Santini.

Den Art Gallery

2021 senesinde, Gülden Bostancı tarafından Antalya’nın tek güncel sanat galerisi olarak açıldı. Amacı Antalya’daki genç sanatçıları tanıtmak olan galeri, farklı illerden de sanatçıları bünyesinde ağırlayarak sanatseverlerle buluşturuyor. Fuarda galerinin temsil ettiği sanatçılardan Deniz Karakurt Şekerci, Baki Bodur, Baran Kurtoğlu, Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin’in izleyebilirsiniz.

CI Photo Focus

Contemporary İstanbul’un bu sene kendi içinde hazırladıkları ve öne çıkan projelerinde ise CI Photo Focus ekibi  göze çarpıyor. Fotoğrafçılığın önemini, güncel fotoğrafçılık pratiğinde ele alan bu grup, Simone Klein rehberliğinde çalışmalarını paylaşıyor. Özellikle sanatçılar ve ziyaretçiler arasında canlı diyaloglara ortam hazırlanarak, izleyicileri interaktif iletişime teşvik etmek amaçlanacak.

Akbank Sanat

Akbank Sanat bünyesinde ise; Hasan Bülent Kahraman küratörlüğündeki “Şaka” sergisi, BMW Electric AI Canvas projesi, LG OLED ART projesi, her sene farklı konseptleriyle dikkat çeken CIF Dialogues by İGA ART konuşmaları yer alacak. Temaya veya o seneye özel içerik ve konuklarla yapılan konuşmacı listesine sosyal medya platformlarından ulaşabilirsiniz.

Eserler Dış Mekanı da Süslüyor

Çoğunluğu iç mekandaki galerilere ayrılan alanlarda gerçekleşen 18. Contemporary İstanbul kapsamında, etkinlik alanının dış mekanında da oldukça ilgi çekici eserler sergileniyor. Heykel ve enstalasyonlardan oluşan The Yard, Marc Oliver Wahler küratörlüğünde gerçekleşiyor. Çeşitli endüstriyel nesnelerin geri dönüşümle farklı eserlere dönüştürüldüğü ve Tosyalı Holding’in de sponsor olduğu enstalasyonda “Sürdürülebilir Sanat” koleksiyonu sanat severlerle buluşacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Contemporary İstanbul, sanatseverler tarafından aylar öncesinden mercek altına alınmış durumda. Sanat dolu içeriği; konuşmalar, enstalasyonlar ve ziyaretçileriyle Tersane İstanbul’da gerçekleşecek olan fuar için geri sayım, sosyal medya platformları üzerinden sürüyor. Bu gözde sanat etkinliği için biletlerinizi online olarak ya da fuar alanından temin edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Contemporary Istanbul’un websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer İlhamlar