Açık Kapı Mimarlık Festivali Yoğun İlgi Gördü

İstanbul’un yapılı mirasının kentlilerin dikkatine sunmayı amaçlayan ve normalde halka açık olmayan binaları etkinlik süresince gezilebilir kılan Açık Kapı Mimarlık Festivali bu yıl 15-22 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlendi.

Etkinlikler 2022-11-30 11:59:37

Açık Kapı Mimarlık Festivali Yoğun İlgi Gördü!

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen Açık Kapı Mimarlık Festivali, bu yıl Unigen desteğiyle hayata geçirildi. Açık Kapı Mimarlık Festivali kapsamında kentin kültürel ve mimari dokusunu daha yakından hissedilmesini sağlayacak yapılara geziler düzenlendi. 

İstanbul’un yapılı mirasının kentlilerin dikkatine sunmayı amaçlayan ve normalde halka açık olmayan binaları etkinlik süresince gezilebilir kılan Açık Kapı Mimarlık Festivali bu yıl 15-22 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlendi.

Festival kapsamında, İstanbul’da olağan koşullarda ziyaret edilmesi mümkün olmayan ya da ziyaret için özel izin alınması gereken, tarihi ve mimari öneme sahip bina ve mekanlar halkın erişimine açıldı. 

Yoğun ilgiyle karşılanan Festival’de 4 tanesi yürüyüş rotası (Moda, Yeldeğirmeni, Burgazada ve Büyükada), 16 tanesi yapı olmak üzere toplam 20 nokta ziyarete açıldı. Sadece İstanbul’dan değil şehir dışından da yoğun katılımın olduğu Festival’de yer alan yapılar toplam 500’e yakın kişi tarafından ziyaret edildi. 

Festival kapsamında gezilen yapılar arasında Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi, İstanbul Erkek Lisesi, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, Heybeliada Ruhban Okulu, Maçka İnönü Evi ve Petek Pansiyon gibi farklı dönemlerden izler taşıyan, kent kültürü açısından önemli yapılar bulunuyordu.

Gezi programı; Arif Atılgan, Fatih Artvinli, Nezih Başgelen, Serkan Ennaç, Korhan Gümüş, Efsun Ekenyazıcı Güney, Doğu Kaptan, Hande Tulum Okur, Derya Tolgay ve Yavuz Pilevneli’nin anlatımlarıyla zenginleşti. 

Festival kapsamında ziyarete açılan binalar şöyle sıralandı:
1.    Ahrida Sinagogu 
2.    Atatürk Kitaplığı  
3.    Botter Apartmanı 
4.    Bulgar Kilisesi
5.    Burgazada’da Sivil Mimari Örnekleri Turu
6.    Büyükada Turu 
7.    Fransız Lape Hastanesi 
8.    Heybeliada Ruhban Okulu 
9.    İstanbul Erkek Lisesi  
10.    Kadıköy Apartmanları Turu 
11.    Maçka İnönü Evi 
12.    Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane 
13.    Metro Han  
14.    Petek Pansiyon 
15.    Surp Hıreşdagabed Ermeni Kilisesi 
16.    Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi 
17.    Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi 
18.    Yedikule Gazhanesi 
19.    Yeldeğirmeni Turu  
20.    Yerebatan Sarnıcı
 

Diğer İlhamlar