Eğitim Sektörünün Öncelikli Tercihi “Rulo PVC Kaplama”

PVC zemin kaplamaları, ticari mekânlarda en yaygın kullanılan esnek zemin kaplama uygulamalardan biridir. Ticari tip PVC zemin kaplama malzemeleri; kullanım ömrü, bakım ve hijyen kolaylığı gibi gelişmiş özellikleri sayesinde eğitim sektörünün öncelikli tercih nedenidir.

Blog 2023-09-14 16:56:50

Eğitim Sektörünün Öncelikli Tercihi “Rulo PVC Kaplama”

PVC zemin kaplamaları, ticari mekânlarda en yaygın kullanılan esnek zemin kaplama uygulamalardan biridir. Ticari tip PVC zemin kaplama malzemeleri; kullanım ömrü, bakım ve hijyen kolaylığı gibi gelişmiş özellikleri sayesinde eğitim sektörünün öncelikli tercih nedenidir.

Rulo PVC zemin kaplamaları, genellikle 2 m x 20/23 m rulo ebatlarında kullanılır ve minimum derz aralıkları ile mekânın ölçülerine göre boyutlandırılarak uygulanır. Uygulama esnasında, parçalar arasında boşluk kalmayacak şekilde, kaynak kordonu eritilerek homojen olarak birleşim sağlanır. Geniş parçalar halinde uygulanabilmesi, az sayıda birleşim yerine sahip olması ve uygulama tekniği, hijyenik korumayı kolaylaştırır. PVC zemin kaplaması, esnek yapısı sayesinde duvar diplerinde dönüşlü uygulama tekniği kullanılarak, süpürgelik kullanımı yerine aynı malzeme ile duvara dönüş imkanı sağlar. Bu özellik, temizliğin zor olduğu kör nokta olarak kabul edilen duvar diplerine erişimi kolaylaştırır ve zeminden duvara kadar hijyenik bütünlüğü korur.

Rulo PVC zemin kaplamalarında, homojen ve heterojen olmak üzere iki kategoride ürün grubu bulunur.

Homojen Rulo PVC, kalınlığı boyunca tek katmandan oluşan bir PVC zemin kaplamasıdır. Malzemenin deseni homojen bir görüntüye sahiptir fakat üretim aşamasında içine katılan ekstra çiplerle özgün desenler ve renkler elde edilir. 2mm kalınlığa sahip rulo PVC zemin kaplamalarının aşınma tabakası 2mm olarak ifade edilir. Yoğun trafiği karşılayan PVC zemin kaplamalarında, aşınma tabakasının niteliği ve kalınlığı, malzemenin kullanım ömrünü belirleyen önemli bir faktördür. Homojen PVC zemin kaplamaları, yeni teknolojilerle geliştirilmiş olup, içerisinde bulunan cila vb. koruma ve bakım teknolojileri sayesinde bakteri ve mantar oluşumunu engelleyerek, bakım kolaylığı sağlar.

İletken Homojen PVC, üretim aşamasında içine katılan karbon tanecikleri sayesinde iletken özellik kazanır. Antistatik değerlerin yetersiz olduğu ve tam iletkenliğin (10 4 ≤R≤10 6 Ω) gerektiği laboratuvarlar gibi alanlarda tercih edilir.

Heterojen rulo PVC, temelde üst katman ve taban olmak üzere iki katmandan oluşur. Malzemenin deseni, katmanlar arasında kullanılan film tabakası ile sağlanır. Bu sayede PVC zemin kaplamaları; ahşap, taş, seramik ve beton görünümleri de dahil olmak üzere geniş bir desen çeşitliliği sunar. Heterojen rulo PVC zemin kaplamalarında, yoğun trafiği karşılayan üst katman olduğu için aşınma tabakasının kalınlığı ve niteliği malzemenin kalitesinde belirleyici bir faktördür. Ticari tip sınıfında minimum 0,50/0,55 mm aşınma tabakası kalınlığı gereklidir. Yaygın kullanım ise 0,70 mm aşınma tabakası kalınlığıdır. Aşınma tabakasında kullanılan hijyen ve koruma teknolojileri, malzemenin bakım kolaylığını sağlar ve kullanım ömrünü uzatır. Heterojen rulo PVC zemin kaplamalarının çok katmanlı yapıda olması, rulo PVC zemin kaplamasının farklı özelliklerle geliştirilmesine olanak sağlar.

Akustik taban alternatifi olarak; topuk sesini ekstra azaltan, yürüme konforunu arttıran Akustik PVC zemin kaplaması seçenekleri de mevcuttur.

Ayrıca, farklı performans kriterlerine uygun olarak spor salonlarında, basketbol ve voleybol sahalarında kullanılabilen Spor PVC zemin kaplaması alternatifleri de bulunur.

Zemin kaplamalarında kaymazlık özelliği önemli bir değerdir. Heterojen Rulo PVC malzemenin farklı özellikleri barındıran üst katmanı sayesinde geliştirilen Kaymaz PVC kategorisi de, kullanıcıya kayda değer bir konfor sağlar. Kaymazlık değeri R ile ifade edilir. R9 ile R12 arasında performans gösteren PVC zemin kaplamaları, mekânın kullanım özelliğine göre tercih edilmelidir. Eğitim sektöründe yemekhaneler ve ıslak hacimlerde sıklıkla tercih edilir.

PVC malzemenin sunduğu avantajlar ve gelişen yeni teknolojilerle birlikte, Rulo PVC zemin kaplamaları uzun ömürlü olması planlanan birçok yapıda tercih edilir. Desen ve uygulama kolaylığı ile mekanlarda dekoratif bir ürün olarak kullanılabildiği gibi; sunduğu birçok avantaj ile yoğun sirkülasyonun ve hijyenin ön planda tutulduğu eğitim yapılarında ilk tercih edilen zemin kaplamaları arasında ön sıradadır.

Ticari tip PVC zemin kaplamalarının tamamının barındırdığı en temel özellikler;  

 • Antibakteriyel ve antistatik olması, 
 • Hijyenik ve kolay temizlenebilir olması, 
 • Uzun ömürlülüğü ve ekonomik avantajları, 
 • Sert zeminlere kıyasla gürültüyü absorbe etmesi ve farklı kategorilerde gelişmiş akustik özelliklere sahip olması, 
 • Sıvı geçirmezliği, 
 • Yüksek ısı dayanımı, 
 • İnsan sağlığına uygunluğudur.

Rulo PVC zemin kaplamalarını uygulaması kolaydır fakat uygulama öncesinde zemin etüdünün de doğru yapılması gerekir. Esnek zemin kaplamalarının performansından faydalanmak için öncelikle mukavemetli ve pürüzsüz bir zemin oluşturmak şarttır. Öncelikle zemin etüdü yapılmalı, ihtiyaç duyulması durumunda tesviye şapı uygulamaları ile zemin pürüzsüz hale getirilmeli ve sonrasında rulo malzemenin uygulanmasına hazırlık yapılmalıdır. Uygulamanın doğru zemine yapılması ve malzemenin birleşim noktalarının doğru kaynaklanması, aşınma tabakasının uzun ömürlülüğü açısından önem arz eder.

Unigen, zemin sektöründeki tecrübesini geniş yelpazedeki alternatif ürün grupları ve profesyonel proje/uygulama ekipleriyle birleştirerek, yurtiçi ve yurtdışında birçok eğitim kurumuna hizmet vermiştir.

Ticari tip rulo PVC zemin kaplaması uygulaması yaptığımız bir takım örnek referanslarımız arasında;

 • Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi (16.209 m²) 
 • Hacettepe Üniversitesi Konservatuarı (15.000 m²) 
 • Astana Üniversitesi (9.500 m²) 
 • Gelişim Üniversitesi (3.500 m²) 
 • Ege Üniversitesi (3.280 m²) 
 • Yakın Doğu Üniversitesi (1.600 m²) 
 • Gedik Üniversitesi (3.000 m²) 
 • Bahçeşehir Kolejleri - 30 ilde toplam (600.000 m²) 
 • Büyükçekmece Bil Okulu (6.680 m²) 
 • Antalya Konyaaltı İstek Okulları (3.171 m²) 
 • Liv Koleji Çekmeköy (7.006 m²) 
 • İstek Okulları (2.450 m²) bulunur.

Ayrıntılı referanslarımız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Diğer İlhamlar