Havaalanları için En İyi Zemin Kaplamaları

Küreselleşen dünyamızın en önemli mekanlarından biri haline gelen havalimanları, sayısız ziyaretçiyi ağırlayan, binlerce metrekarelik kullanım alanına sahip devasa karşılama merkezleridir.

Blog 2023-03-09 09:28:55

Havaalanlarının Günümüz Dünyasındaki Yeri
Küreselleşen dünyamızın en önemli mekanlarından biri haline gelen havalimanları, sayısız ziyaretçiyi ağırlayan, binlerce metrekarelik kullanım alanına sahip devasa karşılama merkezleridir.  Aynı zamanda ziyaretçilerin şehir hakkında ilk izlenimlerini oluşturmaları açısından kimliksel bir öneme de sahiptir. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre, 2024 yılında havayolu ile seyahat eden yolcu sayısının yaklaşık 4 milyar olacağı öngörülüyor. Böylesine yüksek yolcu kapasitesine ve sirkülasyona sahip bir mekânı aynı zamanda keyifli, fonksiyonel ve sürdürülebilir kılmak, tasarımda da zorlukları beraberinde getiriyor.

Havaalanlarında Aranan Zemin Özellikleri
Dayanıklılık, yüksek ısı ve ses yalıtımı, yüksek kayma direnci, uzun ömürlülük, esneklik, bakım kolaylığı ve dekoratif görünüm havaalanlarında aranılan başlıca zemin kaplama özellikleridir. 7/24 yoğun trafiğe maruz kalan havaalanı zeminleri yüksek düzeyde dayanıklılık gerektirir. Binlerce gelen-giden yolcu, tekerlekli valizler, sevk edilen kargo ağırlıkları zemini aşındırabileceğinden sağlamlık diğer ticari alanlara kıyasla son derece önemlidir. Hiç bitmeyen bu yüksek hacimli trafik içinde zeminler kolaylıkla kirlenebilir ve zorlu temizlik rutinleri bakımı daha da zorlaştırabilir. Bu yüzden kaosa ayak uydurabilecek, kolay temizlenebilir malzemelere yönelinmesi gerekir.

Havaalanları İçin En İyi Zemin Kaplamaları
Havalimanları içerisinde güvenlik kontrol noktaları, uçuş kapıları, dinlenme alanları, bekleme salonları, barlar, restoranlar, satış mağazaları, kiosklar, ofisler, ıslak hacimler, hava yolları acentaları, döviz büroları, sağlık ofisleri, bebek bakım odaları, ibadet yerleri, turizm ofisleri ve kargo yükleme alanları gibi birçok farklı işlev bulunur. Her mekânın farklı zemin ihtiyaçları vardır. Genel olarak aranan özellikleri içermesi koşulu ile mekânın işlevine uygun zemin kaplaması tercih edilmelidir.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri 
Yükseltilmiş döşeme sistemleri kablolama, ısıtma, soğutma ve havalandırma tesisatlarının zeminde yoğun kullanıldığı mekanlarda estetik ve fonksiyonel koşulları sağladığı için tercih edilen sistemlerdir. Yükseltilmiş döşeme sistemleri modüler bir sistem olmasından dolayı hızlı ve kolay uygulanır ve tesisat bakımı konusunda kolaylıklar sağlarlar. Havaalanlarında elektrik ve server odaları gibi teknik ofislerdeki yoğun kablolama ihtiyacı olan mekanlarında tercih edilir.

Karo Halı
Karo halılar mekânlara sıcaklık, renk ve konfor gibi pek çok fayda sağlar. Uzun ömürlü ve bakımları kolaydır. Anti-statik özellikleri sayesinde oluşabilecek statik elektriği deşarj eder ve tozun uçuşmasına engel olup içinde hapsederek ortamın hava kalitesini korumaya yardımcı olurlar. Malzemenin deforme olan kısmının değişimi kolaydır ve dolayısıyla ekonomiktir. Karo halılar akustik ve yürüme konforu sebebi ile yolcu bekleme alanlarında öncelikli tercih edilmektedir.
Ticari tip karo halılarda kullanılan poliamid iplikler kire ve lekeye karşı mukavemetli olduğu gibi, üzerine dökülen kahveyi bile herhangi bir deterjan kullanımına gerek kalmadan saf su kullanımı ile yüzeyden arındırmak mümkündür. Karo halılar ile parke, doğal taş, LVT gibi farklı zemin kaplamalarıyla ilişkilendirilerek şık ve çağdaş zeminler elde edebilir.

Örgü Vinil
Örgü vinil döşemeler, tekstilin sıcaklığını ve dokusunu vinilin dayanıklılığı ve performansı ile birleştirir. Dokuma tekstil döşeme çeşitlerinin çağdaş bir versiyondur. Örgü viniller havaalanları oteller, ofisler, mağazalar, restoranlar gibi en zor şartlara maruz kalan kamusal alanlar için geliştirilen dayanıklı, rahat, bakımı kolay ve şık olacak şekilde tasarlanmıştır. Kare, elmas, altıgen veya baklava şeklindeki farklı formları çeşitli renkler ile birleştirerek sıra dışı kombinasyonlar oluşturabilirsiniz. 

Örgü vinil kaplamalar ortam gürültüsünü etkin bir şekilde emen, darbeye bağlı gürültüyü ise büyük oranda gideren yüksek performanslı bir taban yapısına sahiptir. Ayrıca örgü vinil yer döşemeleri, yoğun kullanım sınıfına ait kriterleri karşılayabilmektedir. Örgü vinil dokumanın yapısı kabartmalı bir yüzey oluştursa da su geçirmez, toz tutmaz ve leke tutmaz.

LVT (Luxury Vinyl Tiles)
Üst tabakası ve katmanları arasında kullanılan koruyucu kimyasallar sayesinde nem, küf, leke ve çizik gibi dış faktörlere karşı oldukça dayanıklıdır. Böylece uzun yıllar boyunca sağlamlığını ve ilk günkü görünümünü korumasını sağlar. Aynı zamanda suya ve buhara dayanıklı yapısı sayesinde havalimanı bünyesindeki birçok mekân için tercih edilebilir bir malzemedir. Kurulum, temizlik, bakım ve onarımının kolay olmasının yanı sıra havalimanı gibi geniş uygulama alanları için ekonomik oluşu da önemli bir faktördür.  Tüm bu sebeplerden dolayı, LVT sürdürülebilirlik açısından sirkülasyonu yüksek alanlar için tercih sebebidir.  Tasarım anlamında da oldukça geniş bir çeşitlilik sunması, bekleme salonu, lounge ya da restoran gibi mekanların monotonluktan uzak ve sıcak mekanlara dönüşmesinde etken olacaktır.

Örgü vinil ve LVT zemin kaplamaları dekoratif olmaları nedeniyle sirkülasyon alanları, alışveriş ve yeme-içme alanlarında tercih edilmektedir.

Rulo Esnek Zemin Kaplamaları
Linolyum, kauçuk ve homojen, heterojen PVC zemin kaplamaları havaalanlarında teknik ofisler için alternatif kalma malzemesi olarak tercih edilmektedir.
Renk ve desen çeşitliliği ile farklı tasarımlara imkân sunan esnek zemin kaplamaları, uygulama, bakım ve temizlik kolaylığı, akustik performansı, yüksek kayma direnci, dayanıklılığı ve sudan etkilenmemesi gibi sebeplerden yoğun trafiğe maruz kalan alanlarda önerilmektedir.

Epoksi
Darbeye ve yangına karşı yüksek dayanımı, kolay temizlenebilir, uzun ömürlü ve kayma direnci yüksek bir malzeme oluşu ve yüksek nem direnci sayesinde havalimanlarının otopark, terminal ve bakım hangarları gibi alanlarında tercih edilir.
 

Diğer İlhamlar