Lobiler için En İyi Zemin Kaplama Uygulamaları

Lobiler, işletmenin ilk izleniminin oluştuğu mekanlardır. Bu nedenle ideal bir lobinin, tasarımıyla işletmenin imajını yansıtması ve kurumsal kimliğine uygun olması beklenir.

Blog 2023-03-22 18:20:02

Lobiler, işletmenin ilk izleniminin oluştuğu mekanlardır. Bu nedenle ideal bir lobinin, tasarımıyla işletmenin imajını yansıtması ve kurumsal kimliğine uygun olması beklenir. Lobiler en yoğun kullanıcı trafiğine sahip ve dış etkenlere karşı en savunmasız alanlardır. Bu nedenle, dayanıklı malzemeler kullanmak akıllıca bir yatırım olur. Hem teknik gereksinimleri hem de estetik değerleri göz önünde bulunduran bir tasarım, bizi en efektif ve konforlu sonuçlara ulaştırır. Bu yazıda, lobiler için en uygun zemin kaplama uygulamalarını ele alacağız. Lobilerin estetik, kullanışlı ve akılda kalıcı bir görünüme sahip olmasını sağlamak için hangi malzemeleri kullanmalıyız gelin birlikte göz atalım.


LVT
Lobiler için LVT'yi seçmenin büyük avantajlarından biri, dayanıklı ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra farklı tasarım, renk ve dokulardan oluşan şaşırtıcı bir yelpazede ürün çeşitliliğinin mevcut olmasıdır. Örneğin doğal ahşap ya da taş görüntüsüne sahip olan ürünleri bir arada kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylece hem çok daha dayanıklı hem de ekonomik bir tercih yapmış olursunuz. Bakımının kolay olması, hızlı onarım yapılabilmesi ve yüksek ısı yalıtımı da uzun vadede ekonomik tasarruf sağlayacaktır. Gürültü emiciliğinin yüksek oluşu sayesinde ortamda oluşabilecek akustik problemleri en aza indirger ve bu da lobiler gibi gürültülü olabilecek alanlarda oldukça önemlidir. Ayrıca antibakteriyel yapısı sayesinde istenilen hijyeni sağlayacaktır. Kayma direncinin yüksek oluşu, hızlı kullanıcı sirkülasyonuna sahip lobileri daha güvenli kılacaktır.


Karo Halı
Karo halı zemin kaplaması, dokusuyla mekana samimi bir his verirken yüksek ısı yalıtımı sayesinde ortamın ısısını korur. Bu da lobinizi daha davetkar ve konforlu bir mekana çevirir. Çeşitli renk ve şekilleri sayesinde, geniş alanları tekdüzelikten kurtaracak tasarım alternatiflerine olanak sağlar. Kurulum, bakım ve onarım kolaylığı, uzun vadede dayanıklı oluşu ve leke tutmaması, gürültü emiciliği ve kayma direncinin yüksek olması yoğun trafiğe maruz kalan alanlar için karo halıları oldukça elverişli kılar. 
Karo halı ürün grupları arasında farklı iplik cinsleri ile lobi ve karşılama alanları için tasarlanmış pas pas niteliğinde ilk tozu tutma kapasitesi yüksek özel kategori ürünler bulunmaktadır. Daha kalın iplikten üretilen, ızgara yapısına sahip bu karo halılar kiri yakalayıp hapsederek yayılmasını önler. Tüm bu özelliklerinden dolayı lobinizin zemininde karo halı kullanarak, hem sıcak bir iç mekan oluşturabilir hem de fonksiyonel bir tercih yapabilirsiniz.


Örgü Vinil Döşemeler
Örgü vinil döşeme, geleneksel halının sıcaklığını ve dokusunu, vinilin üst düzey dayanıklılığı ile birleştiren son derece dayanıklı bir malzemedir. Yoğun kullanıma oldukça dayanıklı olan örgü vinil kaplamalar, ortam gürültüsünü emer ve darbeye bağlı gürültüyü büyük oranda azaltır. Farklı renk ve form seçenekleri sayesinde tasarımda sayısız kombinasyon seçeneği sunar. Bakımı oldukça kolaydır. Su geçirmez, toz ve leke tutmaz. Sadece düzenli bir süpürme veya silme işlemi ile temizlik yapılabilmektedir. Ayrıca, örgü vinillerin uzun ömürlü olması sayesinde, uzun vadede ciddi bir tasarruf sağlayabilirsiniz.


Doğal Taş Zemin Kaplamaları
Doğal taş zemin kaplamaları, lüks ve sıcak bir atmosfer yaratmak isteyen işletmelerin en popüler tercihleri arasında yer almaktadır. Mermer ve granit, kaliteli görüntüleri ve diğer doğal taşlara göre daha dayanıklı olmaları nedeniyle, lobiler gibi yüksek kullanıcı trafiği olan alanlarda daha çok tercih edilirler.  Mermer, benzersiz desenleri ve renkleriyle kullanıldığı mekâna sofistike bir görünüm kazandırır. Ayrıca, doğal ışığı yansıtarak mekânın daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlayabilir. Mermer zeminler dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Granit, doğal taşlar arasında en sert olanıdır. Dayanıklılığı ile bilinir ve yoğun trafikli alanlar, özellikle lobiler için idealdir. Doğal renkleri, alana canlı bir görünüm kazandırır. Granit zeminler kolay temizlenebilir ve bakımı kolaydır. 


 

Diğer İlhamlar