Örgü Vinil Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Örgü vinil döşemeler, tekstilin sıcaklığını ve dokusunu vinilin dayanıklılığı ve performansı ile birleştirir. Dokuma tekstil döşeme çeşitlerinin çağdaş bir versiyondur.

Blog 2023-03-02 11:59:40

Örgü vinil döşemeler, tekstilin sıcaklığını ve dokusunu vinilin dayanıklılığı ve performansı ile birleştirir. Dokuma tekstil döşeme çeşitlerinin çağdaş bir versiyondur. Bu malzemeyi ticari alanlarda kullanmaya karar vermeden önce, malzeme hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Yumuşak yüzeyli örgü vinil zemin kaplamanın birçok avantajı bulunmaktadır.

Çok Yönlülük
Dickson örgü vinil zemin kaplamaları vinilin üst düzey dayanıklılığını, geleneksel halıcılığın estetik cazibesi ve dokusu ile birleştirmektedir. Dickson’ın kullandığı özel birleştirme işlemi döşemenin mutlak olarak su geçirmez, toz tutmaz ve leke tutmaz olmasını garanti eder. Lifler birbirleri ile ısıtılarak birleştirilir ve döşemenin tabanına sıcak haldeyken yapıştırılır. Bu sayede liflerin arasına kir veya sıvı nüfus etmesini engeller. 
Örgü vinil, stil ve işlevi tek bir döşeme tipinde birleştirir. Ticari alanlara benzersiz bir tasarım ve güzel bir görünüm kazandırır. Sağladığı şık görsel dokunun yanı sıra bir vinil döşemenin sahip olduğu performansa da sahiptir. 

Modaya uygun, sıra dışı tasarıma sahip, renk seçimi açısından zengin ve sürdürülebilirdir. Rulo, kare, elmas, altıgen veya baklava şeklindeki parçalar gibi farklı formları çeşitli renkler ile birleştirerek sıra dışı kombinasyonlar oluşturabilirsiniz. Dickson tasarım ve Ar-Ge departmanı, bulunduğu her ortama modern ve seçkin bir hava katan 3 boyutlu ve hologram efektlerine sahip, yaşayan bir ürün oluşturarak, dokuma yer döşemelerinde sınırları zorlamaktadır.

Dickson, ortam gürültüsünü etkin bir şekilde emen, darbeye bağlı gürültüyü ise büyük oranda gideren yüksek performanslı bir SoundGuard® teknolojisine sahip taban yapısı geliştirmiştir. Ayrıca Dickson tarafından geliştirilen FrayGuard® teknolojisi sayesinde, yer döşemeleri kesilirken sık karşılaşılan saçaklanma sorunu minimize edilir ve dokumanın dayanıklılığı artar. 
Üretim şekli ve montajı, iplik gerginliği ve stil açısından farklılıklar çok çeşitli örgü vinil zemin kaplamalarının ortaya çıkmasına neden olur. 

Dayanıklılık
Örgü vinil zeminler aşınmaya karşı oldukça dirençlidir. Yapılandırılmış yüzeyleri sayesinde doğal olarak kaymazlık özelliğine sahiptir. Ayrıca antibakteriyel ve su geçirmezdir. Nem tutmadığı için dokuma üzerinde mantar da gelişemez. UV ışınlarına, ısıya, çamaşır suyuna dayanıklıdır. Sahip olduğu teknoloji sayesinde yoğun güneş ışığına maruz kalsa bile Dickson® orijinal renklerini korur.

Dayanıklılık için katı monofilament lifleri içeren iplikler tercih edilir. Böylece çizilmelere, sızdırmazlığa, yangına ve darbelere karşı koruma sağlanır. 
Lekelenmesi zor ve temizlenmesi kolaydır, toz ve küf geçirmez, nefes alabilir ve ayak altı sürtünmeyi sağlar. Bu özelliklerin çok çeşitli renk ve tasarımlarla bir araya getirilmesi ve tasarım olanaklarındaki sınırsızlık ürüne duyulan ilginin kaynağıdır. 

Kullanım Alanları
Örgü vinil iç ve dış mekânlarda kullanılabilir. Su geçirmezlik özelliği sayesinde açık hava terasları veya havuz kenarlarında tercih edilir.  Islak zeminde yürüme yollarında kullanılabilir. 
Dickson örgü vinil koleksiyonlarının tamamı 33. Sınıf Yoğun Ticari Trafik sınıfı kullanımına uygundur. Isı ve UV’ye direnciyle güneşli yerlerde ve dış mekânlarda kurulabilir. Oteller, ofisler, mağazalar, restoranlar, eğitim binaları ve sağlık yapıları gibi en zor şartlara maruz kalan kamusal alanlar için geliştirilen gerçek bir teknik yenilik olan Dickson® örgü vinil zemin kaplamaları estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilen yenilikçi bir zemin kaplamasıdır. 

Doğru Bakım
Örgü vinil dokumanın yapısı kabartmalı bir yüzey oluştursa da, Dickson’ın kullandığı özel birleştirme işlemi döşemenin mutlak olarak su geçirmez, toz tutmaz ve leke tutmaz olmasını garanti eder. Bu süreç, liflerin arasına kir veya sıvı nüfuz etmesini engeller. Kir ve sıvı yüzeyde kalır ve kolayca temizlenir.

Örgü vinilin diğer tekstil döşemelerine kıyasla kullanımı ve bakımı kolaydır. Dickson® örgü vinil, elyafların arasına kirin nüfuz etmesini önleyerek yüzeyde kalmasını sağlar.

Örgü vinil temizleme metodu diğer zemin kaplama malzemelerininkine göre farklılık gösterir. Paspaslama kir ve lekeleri yayacağından tercih edilmez, rutin vakumlu süpürme yeterli olacaktır. Dökülmeler ve lekelerin temizliği için daha derin bir uygulama tercih edilebilir. Kuruyan bir lekeyi yüzeyden arındırmak için sert kıllı bir fırça ile bölgesel ovalama, sonrasında vakumla tozu arındırma ve saf su ile silerek temizlik en hızlı ve en pratik çözüm olacaktır.

Ayrıca su geçirmez yüzey, zeminin hijyenik bakımını kolaylaştıracak ve inatçı lekelerin oluşmasını engelleyecektir. Malzeme seçimi yaparken renk seçiminiz de bakımı kolaylaştıran önemli bir faktördür. Yoğun kirlenmeye maruz kalacak alanlarda çizgili, orta koyu tonlarda desen ve renk seçimleri tozu ve kiri daha az göstereceğinden bakımı kolaylaştırabilir. 

Yoğun trafikli ticari alanlarda kullanımı yaygınlaşan örgü vinil zemin kaplamaları sahip olduğu önemli özellikler sayesinde iç ve dış mekanlarda sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda Dickson örgü vinil kaplamalarla zemininiz bir sanat eserine dönüşür. 
 

Diğer İlhamlar