Otel Zemin Rehberi: Oteller için En İyi Zemin Kaplamaları Nelerdir?

Yaya trafiğinin fazla olduğu oteller, estetikten ödün vermeden daha güvenli bir döşeme seçeneği sunmayı amaçlar. Bu blog yazısında otellerin farklı fonksiyonları için ideal zemin kaplama seçeneğini belirlemenize yardımcı olacak bilgiler bulacaksınız.

Blog 2023-01-18 17:52:00

Konaklama sektörü için önemli bir ticari lokasyon olan otellerde zemin kaplamasına karar verirken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. En iyi döşemeyi seçmek söz konusu olduğunda, dayanıklılık, güvenlik ve estetik en önemli hususlardır. Yaya trafiğinin fazla olduğu oteller, estetikten ödün vermeden daha güvenli bir döşeme seçeneği sunmayı amaçlar. Bu blog yazısında otellerin farklı fonksiyonları için ideal zemin kaplama seçeneğini belirlemenize yardımcı olacak bilgiler bulacaksınız.

Giriş, Lobi ve Resepsiyon Alanları

Giriş alanları için dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler tasarım, akustik, zemin trafiği ve bakım kolaylığıdır. Müşterilerin işletmeye girdiğinde göreceği ilk yer olduğundan lobi ve kabul yeri alanlarında estetiğin ve fonksiyonun kombinlenmesi gerekir. Konukların giriş yapmak, günlük aktiviteleri için yola çıkmadan önce bir araya gelmek ve kahvaltı gibi olanaklara erişebildiği yer burasıdır. Giriş alanındaki ambiyans tercihe bağlı olmakla birlikte iyi bir izlenim bırakmak son derece önemlidir. Karşılama, fuaye ve lobi alanlarının sirkülasyonu ve stratejik önemi düşünüldüğünde desen çeşitliliği ve albenisi nedeniyle LVT alternatif görünümlü PVC zemin kaplamaları öncelikli olarak tercih edilebilmektedir.

Sirkülasyon alanları, merdivenler ve toplantı alanları akustik performansın ve yürüme konforunun ön plana çıktığı alanlardır. Bu nedenle karo halı ürün çeşitleri bu fonksiyon alanlarına zarif bir dokunuş kazandırır. Kullanım ve bakım kolaylıkları dikkate alındığında karo halı ürün seçenekleri öncelikli olarak tercih edilmektedir. 

Misafir Odaları

Otel odaları konuklara evlerinden uzakta ikinci bir ev hissi vermek amacıyla tasarlanır. Odalar için doğru zemin tipini seçmek önemlidir çünkü burası misafirlerin en çok vakit geçireceği yerdir. 
Misafir odalarında yıllardır alışılagelmiş seramik, parke ve karo halı kullanımının yanında değişen dekorasyon trendleri ile birlikte alternatif zemin kaplamalarının kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Esnek zemin kaplamalarının arasında akustik performasları ile diğerlerinden ayrışan örgü vinil ve loose lay LVT PVC zemin kaplamaları giderek otel ve ağırlama alanlarında kullanımı diğer malzemelerin önüne geçmektedir.


Islak Hacimler

Bir otel odası ne kadar şık ve zarif olursa olsun, banyo tasarımına önem verilememişse tüm atmosfer bozulabilir. Islak hacimlerde ihtiyacınız olan son şey, konukların kayması ve kendilerini incitmesidir. Bu yüzden aranan en önemli özellik kaymazlıktır. Seçilen malzemenin ısı ve neme nasıl tepki vereceği diğer bir dikkat edilmesi gereken noktadır. Örneğin, gözenekli malzemeler ıslak hacimlerde bazı uzun vadeli riskler arz edebilir. Islak hacimleri hijyenik ve güvenli tutmak için kaymazlık özelliği olan taş vinil karolar, porselen karolar, mermer, granit gibi sert zemin kaplamaları kullanılabildiği gibi doğru uygulama metodları ile LVT pvc zemin kaplamaları da kullanımına uygundur.


Oteller giriş, lobi, resepsiyon alanı, koridorlar, odalar, ıslak hacimlerde misafirlere mümkün olan en iyi izlenimi vermek için birinci sınıf zemin kaplamalarına yatırım yapmaktadır. Şık bir zemin tasarımı için oteller artık her zamankinden daha fazla seçeneğe sahiptir.


 

Diğer İlhamlar