Sağlık Yapılarında Zemin Kaplaması Seçimi Nasıl Olmalı?

Sağlık yapılarında seçilen malzemeler kuruluşun güvenli, yüksek kaliteli ve konforlu bakım sağlama becerilerine sahip olup olmadığı hakkında fikir verir. Döşeme malzemeleri, sağlık tesislerinin iç ortamı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Blog 2023-01-26 15:17:08

Sağlık yapılarında seçilen malzemeler kuruluşun güvenli, yüksek kaliteli ve konforlu bakım sağlama becerilerine sahip olup olmadığı hakkında fikir verir. Döşeme malzemeleri, sağlık tesislerinin iç ortamı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Yaşam döngüsü içinde olumlu sağlık hizmeti sonuçları oluşturmak adına zemin kaplaması seçimi tesis için bir yatırım fırsatına dönüşür.

Sağlık yapılarında zemin kaplaması seçerken birçok faktörü göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin; hastanede hangi alanların ne tür zemin kaplamasına ihtiyacı var, seçilen malzeme uzun ömürlü mü, dayanıklı mı ya da maliyetli mi, temizlik ve bakımında nelere dikkat edilmesi gerek, hastane için elverişli yani amacına uygun bir malzeme mi? Bunun gibi birçok bileşen seçimi büyük ölçüde etkileyecektir.

Kilit Unsurlar
Antibakteriyel aktivite, enfeksiyon/ hijyen kontrolü, kir tutma/kontrolü, kayma direnci, yangın güvenliği, akustik kontrol, iç mekân hava kalitesi, ayak altı konforu ve kullanım maliyeti sağlık yapılarında uygun kullanımlar için gereken performans özelliklerinden bazılarıdır. Kaplama malzemeleri ve özellikleri bulundukları sınıfa göre farklılık gösterir. Her kategoride malzemeler, performans özelliklerine farklı düzeyde cevap verir. 
Örneğin vinil zeminler dayanıklılık, enfeksiyon kontrolü, düşük bakım maliyeti gibi kriterleri ile ön plana çıkarken halı zeminler sağladıkları iyileştirici etkiler, konfor ve estetik özellikleri ile tercih sebebi olabilir. Malzeme kadar malzemenin nasıl bir birleşim yaptığı gibi detaylar büyük önem taşır. Termal veya ısı kaynaklı birleşim sağlayan zemin kaplamaları hijyenin önemli olduğu bu tesislerde steril bir ortam sağlar. Seçilen malzemenin hangi alanda kullanıldığı diğer bir hayati etkendir. Acil ve ameliyathaneler ekipmanların sıklıkla hareket ettirildiği, güçlü antiseptik sıvıların kazara dökülebileceği yerlerdir veya hasta bakım odaları bakteri üreme riskine sahiptir. Doğru mekân için doğru zemin kaplaması seçimi yapmak kaliteli bir bakım ortamı yaratmanın çok önemli bir parçasıdır.

En İyi Bilinen Zemin Kaplamaları
1.    Vinil Kaplama

Vinil zemin kaplama seçenekleri son yıllarda hastaneler, klinikler, bakım evleri gibi sağlık tesislerinde sağladıkları fiziksel kolaylıklar nedeni ile tercih edilmektedirler. 
Kullanım sınıfı 34-41 olan ticari tip rulo PVC zemin kaplama malzemeleri antistatik ve antibakteriyel özelliklerdedir. Malzemeler yüzeyinde bakteri ve mikrop barındırmaz. 2mt genişlikte rulo malzeme sıcak kaynaklı birleşim detayı ile homojen bir birleşim sağlar. Esnek bir malzeme olduğu için duvara dönüşlü uygulama yapma imkanı sağlar. Bu uygulama metodu ile minimum derz yaratarak, zemin uygulamalarında kritik olan kir toplayan noktaları ortadan kaldırır.
Vinil zemin kaplamalarında kompakt, akustik ve kompakt akustik özelliklerde sınıflar bulunmaktadır. Hasta odaları, koridor alanları gibi yoğun sirkülasyonun olduğu alanlarda tercihe bağlı olarak farklı özellikler seçilebilir.
Ameliyathanelerde özel gereksinimleri nedeniyle iletken zemin kaplamaları tercih edilmektedir. Homojen rulo PVC zemin kaplamalarında iletkenlik değeri 10 4 – 10 6Ω malzemeler kullanılmaktadır. Acil alanları gibi yoğun sedye ve tekerlekli sandalye kullanım alanlarında da kaymazlık özelliği ön planda olan R10 sınıfında ürün grupları tercih edilebilir.

Ticari tip rulo PVC zemin kaplamaları zengin renk ve desen çeşitliliği ve hastanelerin farklı fonksiyonlarına hizmet eden ürün zenginliği ile en çok tercih edilen zemin kaplama malzemeleridir.

2.    Kauçuk
Kauçuk, sağlık tesislerinin iç mekânlarını kolay kurulum, benzersiz dayanıklılık ve çok yönlü tasarım olanaklarıyla iyileştirir. Kauçuk yoğun yüzey yapısı ile konforlu bir zemin yaratır. PVC malzemelerin çeşitliliği ile yaygınlaşmasından önce en çok tercih edilen alternatif malzemelerdendir. 

Tıbbi tesislerin ana damarlarını oluşturan koridorlar ve ortak alanların gereksinimleri kauçuk malzeme ile karşılanabilir. Yaya trafiği koridorlarda çok yoğundur. Sedyeler ve tekerlekli sandalyeler gibi ağır hareketli yüklerin sürekli geçtiği bu alanlarda bakımın en az gereksinime ihtiyacı olması gerekir. Kauçuk dayanıklı olmasıyla sağlık yapılarında önemli bir kaplama seçeneğidir.

3.    Linolyum
Vinil ve kauçuk malzemeye diğer bir alternatif linolyumdur. Esnek zemin kaplamaları arasında linolyum doğal bir malzeme oluşu ile ayrışır. Daha sürdürülebilir bir seçenektir. Antibakteriyel özelliği ile hasta odalarında yoğun kullanımı mevcuttur. Sıcak tonlarda geniş renk ve desen skalası mevcuttur.

4.    Halı
Halılar ticari mekânlar için tercih edilen zemin kaplama türlerinden biridir. Sağlık yapılarında tercih edilmesinin nedeni, iç mekân hava filtresi görevi görmesi ve patojenleri liflerinde hapsetmesidir. Böylece tozların ve alerjenlerin havada dolaşması önlenir. Ancak 7/24 çalışan ve trafiğin yoğun olduğu sağlık kuruluşlarında halının kaliteli bir şekilde görevini yerine getirmesi için gereken bakım sağlanmalıdır. Sağlık yapılarında daha çok idari birimlerde tercih edilmektedir. Halılar hakkında doğru bilinen yanlışlar başlıklı blog yazımızda halılar hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sağlık yapılarının zeminlerini güvenli ve temiz tutmak göründüğünden daha önemlidir. Zeminler için hangi ürünlerin kullanılacağı, bunların nasıl uygulanacağı ve bakımının nasıl yapılacağı hakkında genel bilgiye sahip olunması gerekir.
 

Diğer İlhamlar