Yaratıcılık ve Eğlencenin Buluştuğu Bir Atölye: Tangram Atölyesi

Yapı Kataloğu'nun 50. yılını kutladığımız "Diyalog" etkinliğinde gerçekleştirdiğimiz Tangram atölyesi, çok keyif alınan, etkinliğin öne çıkan aktivitelerinden biri oldu.

Etkinlikler 2023-04-05 12:14:29

Unigen olarak, Yapı Kataloğu'nun 50. yılını kutladığımız "Diyalog" etkinliğinde gerçekleştirdiğimiz Tangram atölyesi, çok keyif alınan, etkinliğin öne çıkan aktivitelerinden biri oldu. Oyun oynarken hep birlikte Dickson®'ın modüler ürünlerinin ne kadar ilham verici ve uygulanmasının ne kadar kolay olduğunu keyifle deneyimledik. Dickson®'ın Mirage serisindeki farklı renk, desen ve dokuların birleşimi, herhangi bir mekânda yaratıcı bir atmosfer oluşturmak için harika fırsatlar sunuyor. Atölye sonunda oluşturduğumuz figürler, mekân tasarlarken ürünümüzün sağlayacağı avantajlar hakkında uygulamalı bir örnek oldu. Ayrıca, farklı tasarım varyasyonları oluşturmanın birçok yoluyla tanıştık. Bu blog yazımızda, tangramın ne olduğuna ve atölyemizde neler yaşadığımıza kısaca değineceğiz.

Tangram
Tangram, farklı geometrik şekillerin bir araya getirilerek oluşturulduğu bir bulmaca oyunu. Kökeni Çin kültürüne dayanır. Fakat 19. yüzyılda Batı dünyasında popülerlik kazanmış ve halen tüm dünyada gündemdeki bir oyun. Özet olarak yedi adet geometrik şeklin belirlenmiş kurallar çerçevesinde bir araya getirilerek farklı figürler oluşturulması esasına dayanıyor. Genelde bu şekiller; iki büyük dikdörtgen, bir orta boy dikdörtgen, iki küçük dikdörtgen, bir üçgen ve bir kareden oluşuyor.
Aynı zamanda zekâ ve yaratıcılığı geliştirmek için de kullanılabilecek harika bir yöntem. Üstelik farklı zorluk seviyelerine göre kurgulamak mümkün. Bu da oyunu hem yetişkinler hem de çocuklar için popüler hale getiriyor. Tamamen kurgulayıcının yaratıcılığına bağlı olarak, çok farklı ve ilginç figürler oluşturulabiliyor. Örneğin, hayvanlar, binalar ve araçlar gibi farklı nesneler oluşturmak mümkün.

Dickson® Mirage Serisi Karo Halı
Biz atölyemizde, Dickson® Mirage serisinin verdiği hissi düşünerek doğadan ilham aldık ve tilki, insan, balina, kuğu, zürafa ve at figürlerini oluşturmayı tercih ettik. Ürün, modüler yapısı ve farklı şekillerde birçok seçeneğe sahip olması nedeniyle, tangram oyununda kullanmak için mükemmel bir seçenek haline geliyor.
Dickson®'ın modüler ürünlerinin uygulama kolaylığını ve ne kadar ilham verici olduğunu birlikte deneyimledik ve ürünün potansiyelini oyunumuzu oynarken keşfettik. Ayrıca, farklı tasarım varyasyonları oluşturmanın birçok yolu hakkında bilgi edindik. Bu sayede, Dickson® ürünleri kullanarak birçok mekânın nasıl özelleştirilebileceğini, yaratıcı tasarımlara nasıl aracılık edebileceğini hatta bazen bir mekanın atmosferini ve hatta kimliğini tek başına nasıl belirlenebileceğini gördük.

Farklı Perspektifler
Atölyemizin başlıca amacı, yaratıcılık ve takım çalışması becerilerimizi geliştirirken aynı zamanda keyifli bir oyun oynamaktı. Ancak, yeni fikirler edinmek, yeni kişilerle tanışmak ve ürünümüzü tanıtırken eğlenmek de hedeflerimiz arasındaydı. Atölye boyunca farklı sektörlerden insanların bir araya gelerek yeni dostluklar kurduğunu düşünüyoruz ve amacımıza fazlasıyla ulaştığımızı sevinerek görüyoruz. Ürünümüzün potansiyeli sayesinde verimli ve eğlenceli bir hafta sonu aktivitesi yaşama fırsatı yakaladık.
Bu etkileşim bizim için çok önemliydi. Katılımcıların heyecanı ve ilgisi, sonraki atölyelerimiz için motivasyon kaynağı oldu. Aynı zamanda, bu etkileşim harika bir örnek teşkil etti. Bu yüzden, sizlerle bir sonraki etkinliğimiz için sabırsızlanıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin, çünkü gelecekte daha fazla eğlence ve sürprizler sizi bekliyor!

Diğer İlhamlar