Zemin Bakım & Temizlik Kılavuzu

Uygun zemin bakımı güvenlik, hijyen, görünüm ve dayanıklılık için önemlidir. Düzenli bakım ve doğru zemin temizlik ürünleri ile birikinti ve kaygan alanlardan kaynaklanan kaza ve yaralanma riskleri azalır.

Blog 2022-11-30 09:52:43

Ofis, okul veya sağlık tesisi fark etmeksizin ticari zeminleri  temiz ve bakımlı tutmak önemlidir. Bu alanlarda sürekli yaya trafiği kaçınılmaz olarak toz, kir ve diğer alerjenleri getirir, zeminin çekiciliğini ve güvenliğini bozar. 


Uygun zemin bakımı güvenlik, hijyen, görünüm ve dayanıklılık için önemlidir. Düzenli bakım ve doğru zemin temizlik ürünleri ile birikinti ve kaygan alanlardan kaynaklanan kaza ve yaralanma riskleri azalır. Aynı zamanda bakteri üreme olasılığı düşer ve sağlıklı ortamlar elde edilir. Zeminler bir yapıda aşınma ve yıpranmanın en yoğun olduğu yerler olduğundan toz ve kirin birikmesi zeminin kolay çizilmesine yol açar ve estetik görünmemesine neden olur. Temiz ve bakımlı bir zemin her zaman estetik açıdan iyi bir izlenim bırakır. 
 

Zeminleri kirlendikten sonra temizlemek bir çözüm yoludur ancak kirlenmesini önlemek zeminlerde istenen görünümün daha kolay elde edilmesini sağlar. Önlem ayrıca hizmet maliyeti ve sıklığını da etkileyen bir faktördür. Girişlere yerleştirilecek paspaslar ve darbeye maruz kalan alanlar için kauçuk matlar gibi küçük önlemler hayat kurtarıcı olabilir.  Kapı önü paspası, büyük toz-toprak parçalarını, su ve yağ bazlı nemi tutar. Kauçuk veya lateks matlar ağır eşya ve mobilya ayaklarının oluşturabileceği deformasyona karşı koruma sağlar. 

Temizlik Süreci

●    Günlük Bakım

Zeminlerin üzerindeki kirin %80’ini gidermek ve görünümünü korumak için fırçalı bir elektrik süpürgesiyle günlük olarak temizlemek gerekir. Süpürme sıklığı ise üzerinden geçen trafiğe ve zemin kaplamasının kirliliğine göre değişir. Ağır-normal zemin trafiğinin olduğu yerler için her gün, hafif trafik alanları için haftada 2-3 gün, düzensiz zemin trafiğine sahip yerler için haftada 1 gün süpürmek yeterlidir. Kum gibi katı tanecikleri ıslak paspasla sürüklemektense elektrik süpürgesiyle çekmek katı parçacıklara karşı en etkili temizlik yöntemidir.

Lekelerle mücadele günlük bakımın bir parçasıdır. Kalıcı leke bırakabilecek durumlardan kaçınmak için lekeye anında müdahale edilmesi gerekir. İlk olarak leke temiz ve nemli bir kumaşla temizlenir ardından, yayılmadan üzerine hafifçe vurularak temizlenir. Lekenin ortasına doğru çalışmak, lekeyi çıkarmak için etkilidir. Lekenin kuruması beklendikten sonra elektrikli süpürge ile süpürülür. Lekenin çıkmaması durumunda nötr pH değerlerine sahip yüzey temizleyicisi kullanabilirsiniz. Ancak gerekli olmayan durumlarda yüzey temizleyici ürünleri kullanmayınız. Yüzey temizleyiciler zeminin üzerine yapıştığından ürüne zarar verebilir.

Tüm zemin kaplama malzemeleri bakım ve özen gerektirir fakat her zemin kaplama türleri için farklı ekipmanlar ve yaklaşımlara ihtiyaç vardır. Karo halılar için düzenli süpürme ve nokta temizliği ile leke tedavileri gereklidir. LVT zeminler ise çok az bakım ister. Çok sık paspas istemez ve aşındırıcı fırçalamalar çiziklere neden olabilir. LVT zeminler, PVC zeminler gibi suya dayanıklıdır. PVC zeminler suya dayanıklı olsa dahi çok ıslak bir bezle temizlenir ama uzun süre ıslak bırakılması kayganlığa ve deformasyona sebep olabilir. Bu nedenle vakum ve kuru paspas yeterli olacaktır.

●    Yıllık Bakım

Tüm döşeme tiplerinin yılın belirli zamanlarında derinlemesine temizlenmesi gerekir. Karo halılar için kuru köpük sistemi veya talaşlı temizleme metoduyla lifler yıllık olarak temizlenir. Kuru halı yıkama yöntemlerinde tamamen susuz veya çok çok az su ile işlem yapılır. Amaç halıyı ıslatmamak ve kuruma süresinden kazandırırken derinlemesine temizlik yapmaktır. Bu faktörler ticari zeminler için hayati önem taşır. PVC zeminler ise parlaklığını kaybetmemek adına derinlemesine temizliğe ihtiyaç duyar. LVT ve rulo PVC zemin kaplamalarının yıllık bakımı için nötr bir temizleyici ve profesyonel sert zemin temizlik makinaları ile temizlenmelidir. Bu tip makinalar mekanın büyüklüğüne ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak günlük temizlikte de önerilmektedir. Yoğun trafikli alanlarda uzun süreli kullanım sonucu yüzeyde yıpranma gözlendiyse temizlik sonrası cila takviyesi de önerilebilir.

Zemin kaplamalarınızın bakımını doğru yaparsanız yıllarca sağlam bir şekilde korunmuş dayanıklı zeminler elde edersiniz. Yukarıdaki yönergeler temizlik programınızın geliştirilmesine yönelik bir adım olarak verilmiştir. Unigen, yüzey kaplamanızın orjinal görüntüsünü korumak için düzenli bir bakım programı takip etmenizi önerir. 

Diğer İlhamlar