Zemin Kaplaması İçin İlk Adım: Doğru Zemin Etüdü

Döşeme malzemesinin amacına, istenilen tasarıma veya alanı kullanan kişilere uygun olup olmadığının kararını etüt çalışması belirler.

Blog 2023-01-04 10:34:16

Zemin Kaplaması İçin İlk Adım: Doğru Zemin Etüdü

Zeminler için en doğru ürünü bulmak görünenden çok daha karmaşıktır. Nem, dayanıklılık, estetik, maliyetler ve çok daha fazlası seçim kararını büyük ölçüde etkiler. Bütün kararları doğru bir şekilde alabilmek için ilk adım doğru zemin etüdüdür. 

Döşeme malzemesinin amacına, istenilen tasarıma veya alanı kullanan kişilere uygun olup olmadığının kararını etüt çalışması belirler. Ayrıca binalardaki farklı fonksiyonlar farklı zemin kaplamalarına ihtiyaç duyar ve bunların tespit edilmesi gerekir. Bir otopark veya depo için tasarlanan zeminler ve kaplama seçimleri bir ofisinkinden çok daha farklı olacaktır. Örneğin zorlu koşullara maruz kalması planlanan alanların, zemin kaplaması seçiminden önce kuşkusuz etüt çalışması yapılarak kaba zeminin koşullarının da kontrol edilmesi gerekir.

Zemin Altı Hazırlığı

Mekânın fonksiyonuna uygun zemin kaplama malzemesi seçildikten sonra zemin etüdü yapılıp zeminin seçilen malzemeye ve karolaj planına uygunluğu kontrol edilmelidir. Zeminde öncelikli olarak kaba zemin şapının kalitesi kontrol edilmeli ve kot taraması yapılmalıdır. Kullanılacak kaplama malzemesinin niteliğine uygun olarak zemin pürüzlülüğüne ve tozuma kapasitesine dikkat edilmelidir. Mesela zeminde esnek zemin kaplaması tercih edilecekse zeminin masa yüzeyi kadar pürüzsüz olması uygulamanın kalitesini ve malzemenin kullanım ömrünü çok etkileyecektir.
Zemin kaba şapının kalitesine bakılırken üzerinde kullanılacak malzemenin şapla olan ilişkisi de önemli bir kriterdir. Örneğin, yapıştırma metodu ile doğal ahşap malzeme kullanılacaksa, doğal malzeme çalışma hareketi yapacağından kaba şapın bu harekete dayanacak mukavemette olması gerekir. 

Kot taraması zeminin düzlüğünü kontrol etmek için, kapı eşiklerindeki geçişleri ve aynı mekânda bir arada kullanılacak farklı kalınlıklardaki malzemeleri dikkate alarak yapılmalıdır.
Kaplama malzeme ve kullanım koşulları dikkate alınarak yapılan doğru zemin etüdü, uygulamanın kalitesini belirlemede çok önemli bir başlangıçtır. Kaplama malzemelerinin kaliteli seçilmesi malzemenin kullanım ömrünü belirleyen tek kıstas değildir. Doğru malzemeyi, doğru bir uygulama ile kullanmak bütünsel bir çalışmadır.


Gereksinimler

Zemin etüdü sonucunda elde edilen veriler ışığında ön hazırlık çalışmaları yapılmalıdır. Birçok farklı ihtiyaca çözüm üreten tamir harçları, epoksi bazlı güçlendirici kimyasallar ve zemin tesviye şapları bulunmaktadır. Eğer ihtiyaç varsa bu malzemelerden destek alınarak zemin şapı uygulamaya hazır hale getirilmelidir.

Yer döşeminizi uygulamadan önce zemininiz kir, toz, yağ ve boyadan arındırılmış; kuru, temiz bırakılmış ve kalıntılardan temizlenmiş olması gerekir. Zeminin nem seviyesinin ve ortam ısı koşullarının uygulamaya elverişli olması olması gerekir.

Doğru döşeme kaplamasını tercih etmek doğru zemin etüdü ile başlar. Birbirinden ayrılmış, gıcırdayan, konforsuz veya düz olmayan döşeme kaplamalarından kaçınmak için bu ilk aşama önemlidir. Uygun döşemeler, yeni zemin kaplamanız için güçlü bir temel görevi görerek uzun ömürlü olmasını sağlar.

Diğer İlhamlar